Menu

Cart

Słów kilka o Disc Golfie

Co to Disc Golf

Disc golf to gra sportowa, w której gracze muszą wrzucić specjalny latający dysk do kosza do Disc Golfa. Zwycięzcą zostaje gracz, który przejdzie przez pole disc golfowe z mniejszą liczbą rzutów. Pola zwykle składają się z 9 lub 18 koszy.

Disc golf jest bardzo podobny do tradycyjnego golfa. Jednak zamiast piłki i kijów gracze używają dysków, czegoś na wzór Frisbee®. Sport ten został sformalizowany w latach siedemdziesiątych i dzieli z „golfem tradycyjnym” cel ukończenia każdego dołka jak najmniejszą liczbą uderzeń (lub, w przypadku Disc Golfa, najmniejszą liczbą rzutów).

Dyski są rzucane z obszaru tee do celu, którym jest „dołek”. Dołkiem najczęściej nazywamy Pole Hole®, czyli podwyższony metalowy kosz. W miarę przemieszczania się po fairwayu zawodnik musi wykonać każdy kolejny rzut z miejsca, w którym wylądował poprzedni rzut. Drzewa, krzewy i zmiany terenu jak np. przewyższenia czy zbiorniki wodne stanowią naturalne trudne przeszkody dla discgolfisty. Na końcu „putt” ląduje w koszu i dołek jest ukończony. Disc golf dzieli te same radości i frustracje z tradycyjnym golfem, niezależnie od tego, czy jest to np. utopienie dysku, czy uderzenie w drzewo w połowie fairwaya. Jest jednak kilka różnic. Disc golf rzadko wymaga opłaty za pole, prawdopodobnie nie będziesz musiał wypożyczać wózka i nigdy nie utkniesz w złym „tee time”. Jest przeznaczony dla osób w każdym wieku, mężczyzn i kobiet, niezależnie od statusu ekonomicznego.

Kto może grać w disc golfa?

W Disc Golfa można grać od wieku szkolnego do emerytury i długo dłużej :) Jest to właśnie jeden z tych elementów,  które czynią go jednym z najlepszych dostępnych sportów na całe życie. W disc Golfa mogą również grać osoby niepełnosprawne, dając im możliwość uczestniczenia w życiu społecznym. Ponieważ disc golf jest tak łatwy do nauczenia, nikt nie jest wykluczony. Gracze po prostu dopasowują swoje tempo do swoich możliwości i na każdym etapie możesz się świetnie bawić. Professional Disc Golf Association, z bazą prawie 80 000 członków, jest organem zarządzającym sportem i sankcjonuje profesjonalne imprezy dla mężczyzn i kobiet na każdym poziomie umiejętności, od nowicjuszy po zawodowców. Na całym świecie można znaleźć tysiące stałych pól do Disc Golfa.

Gdzie mogę grać?

W Polsce zostało już utworzonych kilkanaście pól disc golfowych. Teraz możesz grać tak często, jak chcesz. Discgolfiści, którzy nie mają w swojej okolicy stałego obiektu do gry w disc golfa, często tworzą pola tymczasowe w pobliskich parkach i terenach zielonych, gdzie grają mając swój własny kosz. Można znaleźć wiele grup w internecie, które bardzo chętnie przywitają nowych graczy, często pożyczą na początku dyski i podzielą się swoją wiedzą na temat tego sportu. Jest to jedna z niepisanych zasad każdego gracza, aby promował sport najlepiej jak tylko potrafi i trzeba przyznać, że społeczność disc golfowa jest bardzo życzliwa i pomocna.  

Jedną z największych zalet Disc Golfa w stosunku do tradycyjnego golfa jest to, że grać można wszędzie i nie musi to być idealny teren z pięknie przystrzyżoną trawa na 2cm. Dziewięcio dołkowe pole disc golfa można założyć na powierzchni zaledwie pięciu akrów, a 18-dołkowe pole klasy mistrzowskiej ma powierzchnię od 30 do 40 akrów. Pola disc golfowe mogą współistnieć z istniejącymi obiektami parkowymi i lub być tworzone w jako rewitalizacja obiektów zaniedbanych. Idealna lokalizacja łączy tereny leśne i otwarte przestrzenie jak również różnorodne zmiany topograficzne.

Dlaczego powinienem grać w Disc Golfa?

Trwający boom fitnessowy sprawia, że ​​coraz więcej osób podejmuje zajęcia rekreacyjne w celu poprawy zdrowia i jakości życia. Disc Golf zapewnia kondycję górnych i dolnych partii ciała, ćwiczenia aerobowe i promuje połączenie zdolności fizycznych i umysłowych, które pozwalają na bardzo małe ryzyko urazów fizycznych. Umiejętności koncentracji zwiększają się dzięki opanowaniu rzutów i pokonywaniu przeszkód. Gracze o ograniczonym poziomie sprawności mogą zacząć powoli i stopniowo zwiększać swój poziom gry w miarę poprawy sprawności. Znalezienie czasu na grę, też nie jest problematyczne, runda trwa od jednej do dwóch godzin i może być rozgrywana w pojedynkę, co eliminuje trudności związane z planowaniem czasów tee. I tak jak w tradycyjnym golfie, gracze w disc golfa zazwyczaj są „wkręceni” i coraz częściej chcą wychodzić i grać. Disc golf zapewnia całoroczną kondycję, bo grać można nawet w deszczu lub śniegu. Być może największym atrybutem tego sportu jest koszt – a raczej jego brak. Dysk o bardzo dobrej jakości kosztują od około 50 zł do 100 zł, a do podstawowego grania wystarczy nam jeden i już możemy mieć frajdę z gry. 

Podsumowując jest to czysta zabawa - bez względu na wiek i poziom umiejętności!

Zagraj w Disc Golfa raz a może się stać twoim hobby na całe życie :)

Ostatnie lata disc golfa w Europie przeszły gwałtowny rozwój zarówno pod względem liczby graczy, jak i pod względem liczby pól disc golfa. Na przykład w Estonii jest obecnie ponad 200 stałych pól disc golfowych, a w Finlandii już ponad 800. W porównaniu z populacją, terytorium i liczbą graczy nie jest to wcale mała liczba. W Czechach, Niemczech czy Szwecji, Disc Golf jest obecny w wielu miejscach i stał się sposobem na aktywne spędzanie czasu często w rodzinnym gronie.

OBSERWUJ NAS

KIM JESTEŚMY I CO ROBIMY?


DiscSport

 

OBSŁUGA KLIENTA

  • Tel. +372 553 8065
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • Otwarte Pon- Pt 9-17

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Chcesz mieć najświeższe newsy? Subskrybuj nasz newsletter!

Log In or Register